Sporządzanie kosmetyków mineralnych
Jedną z najprostszych metod na sporządzanie kosmetyków mineralnych jest wykorzystanie do tego celu torebek strunowych. Do torebki takiej należy wsypać poszczególne składniki naszych kosmetyków i szczelnie zamknąć. Następnie dokładnie rozcieramy je dłońmi, co jakiś czas przesypując – ten etap wymaga nieco cierpliwości, choć w wielu przypadkach wystarczy jedynie kilka minut. Nie jest to jednak zbyt skuteczna metoda w sytuacji gdy nasz kosmetyk zawiera jakiekolwiek składniki matowe, dość odporne na rozcieranie. Wówczas używanie takich kosmetyków może owocować wyłącznie powstawaniem smug na skórze. Najlepiej jest zdecydować się na coś takiego jeżeli sporządzamy niewielkie ilości takich kosmetyków.
Inną godną polecenia metodą jest wykorzystanie w tym celu moździerza. Wsypujemy do niego odpowiednio dobrane ilości składników i zaczynamy dokładnie ze sobą ucierać. W tym przypadku musimy szczególnie uważać na kolejność mieszania ze sobą poszczególnych półproduktów. W pierwszej kolejności dodajemy tutaj rzeczy takie jak pigmenty matowe oraz węglan wapnia, które mają tendencję do zbrylania się. Później możemy po kolei dodawać wszystkie inne produkty, ale nie należy dodawać całego wypełniacza głównego. Ten ostatni składnik w całości dodajemy na samym końcu już w torebce strunowej. Metoda ta świetnie sprawdza się w przypadku kosmetyków zawierających pigmenty matowe, które są dość odporne na rozcieranie w torebce. Szczególnie należy uważać tutaj na składniki takie jak czerń żelazowa, zieleń chromowana oraz fiolet ultramarynowy. Podczas mieszania mogą one mocno przywierać do powierzchni moździerza, przez co konieczne będzie tutaj ich zeskrobywanie. Musimy także uważać na ucieranie w moździerzu mik kolorowych, bowiem może to prowadzić do ich matowienia. Najlepiej będzie dodawać je na samym końcu.
Najlepszą i jednocześnie najbardziej zaawansowaną metodą jest mieszanie kosmetyków w młynkach. Pozwala to na stworzenie jednorodnych kosmetyków i dokładne rozprowadzenie pigmentów. W przypadku używania pigmentów matowych dobrym pomysłem będzie wcześniejsze roztarcie ich w zwykłym moździerzu albo torebce strunowej. Unikniemy w taki sposób efektu zbrylania się ich i przylegania do ścianek młynka. Jest to metoda szczególnie polecana w przypadku, kiedy chcemy uzyskać większe ilości kosmetyków. Świetnie sprawdza się do przygotowywania pudrów i podkładów. Jeśli interesują nas cienie lub róże, to lepiej będzie skorzystać z innych metod.